Учениците од нашето училиште – домаќин на РЕГИОНАЛНИОТ САЕМ НА НАУКАТА ја прикажаа науката во акција. Учениците од шесто одделение изведоа неколку експерименти како што се lava lamp, експлозија од бои, магнетизам како и експерименти со кои докажаа дека настанала хемиска реакција. Исто така го објаснија влијанието на киселите дождови врз растенијата и работата на системот за излачување и системот за дигестија. Саемот беше одржан по иницијатива на Македонија2025, а поддржан од Џонсон Мети преку програмата за влијание на заедницата.

Г- н Зоран Николов, генерален извршен директор на ” ЏОНСОН МЕТИ “РЕГИОНАЛЕН САЕМ ЗА НАУКА, во рамките на проектот: ” НАУКАТА И ЈАС “, со поддршка на општествено одговорната компанија: ” ЏОНСОН МЕТИ “Ментор: Драгана Ончевска – Ковачева – наставник по природни науки.